Fero LIPTÁK

Umenie, obrazy, galéria
Fero LIPTÁK

o autorovi

František Lipták sa narodil roku 1962 v Poprade.

Vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach, odbor Grafika a Vysokú školu muzických umení v Bratislave, odbor Divadelná scénografia.

Od roku 1986 pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a v Poľsku. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro.

Za posledných 15 rokov vytvoril okolo 90 inscenácií. Mnohé z nich boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch.

Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch deväťdesiatych rokov. S režisérom Martinom Šulíkom spolupracoval na filmoch Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis pictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný štát.

S režisérom Miroslavom Šindelkom na filme Vášnivý bozk.

S Václavom Vorlíčkom na filme Vták ohnivák.

S Agnieszkou Holland na filmoch Tretí zázrak a Jánošík (nedotočený).

Ďalej spolupracoval s Vladom Balcom na filme Dážď padá na naše duše a Romanom Vávrom na filme Čert ví proč. Za tento film získal nomináciu Český lev, a v roku 2006 celovečerný hraný film Haličské príbehy v réžii Dareka Jablonského.

za film Záhrada získal ocenenie Českej filmovej akadémie Český lev. Spolu s Dušanom Dušekom a Martinom Šulíkom spolupracoval na scenári k filmu Zabíjačka.

František Lipták ako scénograf vytvoril niekoľko úspešných inscenácií v Poľsku: Merlin v Teatr Narodowy vo Varšave, Figarova svadba a Robinson Crusoe v Teatr Lodž, Snehová kráľovná v Teatr Opole.

František Lipták sa venuje maľbe a ilustrácii. Doteraz mal 13 samostatných a mnoho kolektívnych výstav na Slovensku i v zahraničí

 

Autor o sebe:

Narodil som sa v malom renesančnom mestečku Spišská Sobota v utorok, ako každý Popradčan, v roku 1962.

V Poprade vtedy ešte nebola nemocnica. Detstvo som prežil pod Tatrami, lyžovať už viem. Sedem rokov som chodil na náboženstvo a šesť rokov do ľudovej školy umenia.

V roku 1969 som absolvoval prvé sväté prijímanie. O pár rokov neskôr som vstúpil do pionierskej organizácie na základnej škole, kde som robil kronikára. Osvedčil som sa aj ako nástenkár.

Študoval som na východe grafiku. Potom som odišiel na západ, kde som vyštudoval scénografiu na VŠMU u profesora Ladislava Vychodila.

Venujem sa scénografii, kostýmu a občas spravím plagát pre niektorú inscenáciu alebo film.

Ináč som na voľnej nohe ako samostatne zárobková osoba. Rokom 1990 som sa stal spoluzakladateľom Teatro Tatro. Urobil som desať filmov, niekoľko inscenácií a toľko divadelných predstavení, že si ich ani nepamätám. Na niektoré som pyšný, za niektoré sa hanbím. Akákoľvek podobnosť s iným životopisom je náhodná."

Spoznali ste ho? Takto prezentuje svoj životopis známy slovenský scénograf Fero Lipták. Jeho meno sa spája s desiatimi zvučnými dielami slovenskej a českej kinematografie a množstvom divadelných predstavení.

Z dielne popradského rodáka pochádzajú scény k filmom Všetko, čo mám rád, Vták Ohnivák, Dážď padá na naše duše, či Orbic Pictus. Špecifický rukopis výtvarného prejavu mu priniesol nejedno uznanie. Za výtvarný počin k filmom Krajinka a Čert vie prečo získal Českého leva.

Spolupracuje s režisérmi zvučných mien a tvorí jeden z pilierov slovenskej umeleckej tvorby. No všetko mohlo byť inak. „Kreslil som odmalička, ale ani som netušil, že budem robiť divadlo a film. Až môj geniálny profesor Alexander Bugan mi povedal, že existuje odbor, ktorý sa volá scénografia a vraj by som k tomu mal najbližšie. Tak som do toho skočil a neľutujem. Milujem to remeslo. Aj keď, keby som na začiatku vedel, čo obnáša film, asi by som to nerobil. Nie je to ľahké. Čím viac to robím, tým viac si uvedomujem, ako málo o tom viem," zamyslel sa F. Lipták. Filmovú a divadelnú tvorbu, ako dominanty tvorivej práce, kombinuje s maľovaním, ktoré je preňho relaxom. Oddychom od spolupráce s režisérmi, kameramanmi, či hercami. Oddychom od kompromisov a presne stanovených tém. „Do maľovania mi nikto nekafre, nikto mi nehovorí, že mám maľovať iba na zeleno, alebo len na červeno. Aj keď to tak na mojich obrazoch vyzerá, že maľujem iba na červeno. Dôležité je, že sú to moje nápady. Bez toho, aby som nemal nápad, nezačnem kresliť. Veci, ktoré nevyjadrím vo filme a divadle, interpretujem na plátne." Práve tu popúšťa uzdu svojej fantázii a vytvára si vlastný, farebný svet tak, ako ho vidí. Veselý a jednoduchý. Pri scénografii sa musí držať textu, maľovanie je istým spôsobom oslobodenie. V inšpirácii hrá prím ulica. „Fascinujú ma úplne bežné, jednoduché veci. Ľudia na zastávke, ľudia doma, ľudia močiaci si nohy v lavóre. Hľadám v tom odľahčenie, vtip a nový nápad. Pri jednoduchých ľuďoch, ktorí nie sú z brandže, si dokážem oddýchnuť. Rozprávajú mi o svojich problémoch, o svojom živote a to ma fascinuje a osviežuje," vyznáva sa F. Lipták. Obdivovateľov jeho obrazov zase osviežuje typická postavička červeného štylizovaného človiečika, ktorý sa prirodzene vkradol do jeho tvorby a stal sa symbolom vtipných interpretácií krátkych textov. „Stáva sa mi, že keď namaľujem krajinu, ľudia sa pýtajú, kde je človiečik? Možno preto, že sa v ňom môžu vidieť. Je to vlastne každý z nás. Každý má dve oči, nos, uši, ústa... a to tam je," dodal výtvarník, ktorý už vystavoval v Bratislave, Zakopanom, Prahe, Viedni, Vancouvri, Hannoveri, či Paríži.

štúdiá

1977-1981 - Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odbor Grafické umenie 1981-1986 - VŠMU v Bratislave, scénografia (prof. Vychodil)

publikovanie

Čert ví proč (2003)


výprava-architekt:

Tma (2008) (příprava)
Anna (2006)
(odloženo)
Sluneční stát (2005)
Pravdivá historie Jánošíka a Uhorčíka (2003)
(nedokončeno)
Krajinka (2000)
1990-1999:Orbis Pictus (1997)
Pták Ohnivák (1997)
Vášnivý polibek (1994)
Všetko čo mám rád (1992)
Neha (1991)


Český lev:

Čert ví proč (2003) .... nejlepší výtvarný počin - nominace
Zahrada (1995) .... nejlepší výtvarné řešení -
vítěz výtvarník

 

Hlavná stránka Fera Liptáka

Banská Štiavnica | Galéria | Google | Linky | Obrazy | obrazy - novinky | Obrazy Fera Liptáka | obrazy Kataríny Vavrovej | obrazy-obrázky | obrazy-obrazky | Originálne obrazy - umenie | Predaj obrazov - obrazy umenie | Slovak-art | umelci - autori | umenie | umenie.name | výtvarné umenie